تصور کنید که بعد از یک روز گرم تابستانی به منزل آمده اید، خسته و گرما زده شدید و به دلیل دغدغه های روز حسابی خسته و کلافه شدید. شاید تنها چیزی که می تواند این شرایط عذاب آور را یک تغییر درست و حسابی دهد، یک بستنی شیرین و خنک و خوشمزه باشد. فقط بستنی است که می تواند در چنین شرایطی حس خوش آرامش و سرزندگی را به شما برگرداند.

طبق آمارهای رسمی، بستنی همواره در لیست خوشمزه ترین و پر طرفدارترین دسرهای جهان قرار دارد و علاقمندان طرفداران بسیار زیادی دارد. از بستنی های قیفی، چوبی، لیوانی گرفته تا بستنی های کیکی و لیتری همه و همه طرفداران و علاقه مندان مخصوص خودشان را دارند.

یک سوال: راستی شما کدام بستنی را دوست دارید؟! برایمان در قسمت "دیدگاه" در انتهای صفحه بنویسید.

راستی شما کدام بستنی را دوست دارید؟

تا به حال برایتان پیش‌آمده است که موقع خوردن بستنی به این فکر کنید که چه کسی برای اولین با این فکر بکر به ذهنش خطور کرد که بستنی را بسازد؟ این که چه چیزی باعث ساخت اولین بستنی در دنیا شد؟ یا اینکه اولین بستنی جهان چه ترکیباتی داشت؟ یا اولین کشوری که بستنی را تولید کرد چه کشوری بود؟ و کلی سوال مشابه دیگر… این ها همگی فقط بخشی از سوالات افراد کنجکاوی است که عاشق بستنی هستند و دوست دارند تا بدانند این دسر معرکه از کجا آمده‌است.

شاید این موضوع را شنیده‌باشید که این دسر خوشمزه و لذیذ دسری قدیمی است و قدمتی بیش از 100 سال دارد. جالب است که بدانید این موضوع تا حدودی درست است و آن هم این است که بستنی دسری با قدمت طولانی است اما در کمال تعجب، قدمت این دسر خیلی قدیمی تر از چیزی است که فکرش را می کنید!

با واردو همراه باشید تا در این مقاله، سفری شیرین را در زمان آغار کنیم و تاریخچه بستنی و ردپای آن در فرهنگ‌های گوناگون را بررسی کنیم.

ظهور اولیه ی بستنی در دوران باستان

شاید بتوان ردپای اولین بستنی‌ها را در دوران پیش از میلاد مسیح و در چین، یونان و حتی ایران باستان جستجو کرد. در حقیقت، در آن زمان ها دسرهای خاصی مورد استفاده قرار می گرفت که در ساخت آن ها از یخ و برف استفاده می شد. قدمت این دسرها، به بیش از صدها سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. آن زمان، حاکمان، تجار و بازگانان و به طور کلی، ثروتمندان دسرهای خاصی که در واقع مخلوطی از برف، شیر گاو و عسل بودند، مصرف می کردند و از آن بی نهایت لذت می‌بردند.

در یونان باستان نیز، اسکندر مقدونی علاقه زیادی به نوشیدنی‌های خنک و یخ‌زده ای داشت که بسیار مشابه با دسرهای چینی بود که در آن از شیره ی میوه هایی که به حالت شربتی غلیظ و شیره مانند در آمده بودند نیز استفاده می شد. در روم باستان نیز، نرون امپراطور روم، به افراد خود دستور می داد تا به ارتفاعات کوه بروند و برف و یخ تازه بیاورند و با استفاده از مخلوط یخ، میوه، عسل و شیر بز و سرشیر، دسر امپراتور نرون را آماده کنند.

تاریخ شناسان بسیاری معتقدند که اولین نوع و قدیمی ترین بستنی تاریخ، متعلق به همین دوران بوده است. استفاده از شیر بز به همراه عسل و مخلوطی از میوه های تازه و سرشیر که روی یخ می ریختند و به همین شکل نیز سرو می شد، اولین و قدیمی ترین بستنی در تمام دنیا است که توسط نرون امپراتور دستور ساخت آن داده‌شد.

ورود بستنی به اروپا و ایجاد تحولات شیرین

ورود بستنی به اروپا و ایجاد تحولات شیرین

در طول قرون وسطی و با افزایش تجارت بین جهان شرق و غرب و آشنایی جوامع مختلف با فرهنگ مردم مختلف در سرتاسر جهان، روش‌های تهیه دسرهای یخ‌زده به اروپا نیز رسید. به مرور و گذشت زمان، بستنی با استفاده از میوه های مختلفی که به صورت پوره‌شده درآمده بودند به همراه شیر پرچرب گاو در اروپا به سرعت محبوب شد و در تمام کشورهای اروپایی به شکل ها و مدل های مختلفی سرو شد. در اوایل کار بستنی را افرادی که به کشاورزی و دام پروری مشغول بودند تولید می‌کردند و به مردم می فروختند. از آنجایی که افراد زیادی در آن زمان به کشاورزی و دامپروری مشغول بودند، تولید بستنی در اکثر خانواده ها تبدیل به یک سنت شیرین و دوست داشتنی شد.

پس از گذشت سال های طولانی، در سال 1686 میلادی بود که یک فرد سیسیلی ساکن پالرمو به نام فرانسِسکو پروکوپیو د کولتلی (Procopio dei Coltelli) کافه ای به نام کافه ی پروکوپ (Le Café Procope) در شهر زیبای پاریس و در خیابان Saint-Germain تاسیس کرد و در آنجا علاوه بر انواع و اقسام قهوه و چای و کیک، بستنی های خوشمزه ی خامه ای و وانیلی و شیری را در منوی کافه قرار داد.

بستنی وارد آمریکا می شود!

بستنی به آمریکا وارد می شود!

پس از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمپ در سال 1492 و ورود اروپاییان به این قاره، با مهاجرت اروپایی‌ها به آمریکا، فرهنگ و سبک زندگی اروپایی نیز به آمریکا رسید و پس بستنی نیز به این قاره راه یافت. پس از گذشت چند قرن و در سال 1776 میلادی، در نیویورک اولین مغازه بستنی فروشی افتتاح شد که پایه بستنی های خود را با خامه و شیر و یخ تولید می کرد و به فروش گذاشت. همچنان در قرن هجدهم، بستنی‌فروشی‌ها در شهرهای آمریکا رونق گرفتند و بستنی به سرعت در سرتاسر آمریکا شناخته شد و به عنوان یک دسر لذیذ و مقرون به صرفه در بین مردم به محبوبیت رسید.

اختراعی شیرین و تولید و فروش انبوه بستنی

در سال 1843 در فیلادلفیای آمریکا، شخصی به اسم نانسی جانسون (Nancy Maria Johnson)، اولین دستگاه بستنی‌ساز دستی دنیا را اختراع کرد. این اختراع انقلابی در صنعت بستنی ایجاد کرد و به تولید انبوه و دسترسی آسان‌تر مردم به این دسر شیرین و خوشمزه کمک فوق العاده ای کرد. زمانی که نانسی جانسون این دستگاه را اختراع کرد، این دستگاه به قدری کارآمد، جذاب و ساده بود که در سال های 1848 تا 1873، بیش از 69 نوع دستگاه بستنی ساز دیگر اختراع شد.

در سال 1851، جاکوب فیوزل با تاسیس اولین واحد صنعتی تولید بستنی در بالتیمور، گامی انقلابی در این زمینه برداشت و سهم به سزایی در شکل‌گیری بستنی به فرم امروزی آن ایفا کرد. اما حقیقتا راز نرمی و لطافت بی‌نظیر بستنی‌های امروزی، به لطف اختراع دستگاه هموژنیزه آگوست گالین در سال 1899 میلادی ممکن شده‌است.

بستنی در ایران نیز قدمتی طولانی دارد!

بستنی در ایران نیز قدمتی طولانی دارد!

در دوران باشکوه هخامنشیان، استفاده از مکان هایی مخصوص برای نگهداری از یخ و برف رواج داشت. افراد از این یخ ها برای تهیه شربت‌ها و دسرهای یخ‌زده استفاده می کردند. قرن‌ها بعد، در دوران صفویه، فالوده در کنار بستنی به عنوان یک دسر محبوب در بین مردم ایران جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد. این دسر خنک و گوارا که از رشته‌های نازک، گلاب، عرقیات معطر مانند کاسنی و شاتره و آبلیمو تهیه می‌شد، در گرمای طاقت فرسای تابستان، طراوت و نشاط را به ارمغان می‌آورد.

در دوره قاجار، با ورود انگلیسی ها و فرانسوی ها به ایران، بستنی به شکل امروزی آن به کشور راه یافت. ناصرالدین شاه قاجار که به خوش‌گذرانی و آشنایی با مظاهر تمدن جدید علاقه داشت، پس از آنکه طعم بی نظیر و فوق العاده ی بستنی را چشید، دستور داد تا طرز تهیه آن را به دربار بیاورند. از آن پس، بستنی به عنوان یک خوراکی لوکس و اشرافی در بین درباریان و ثروتمندان رواج پیدا کرد. اما به تدریج، با گذر زمان و افزایش آشنایی مردم با این خوراکی خوشمزه، بستنی از قصر پادشاهان به خانه مردم عادی نیز راه پیدا کرد.

بستنی دسری محبوب و شیرین

جمع بندی شیرین

بستنی، سفری جذاب در تاریخ و فرهنگ بشر را طی کرده است. از ریشه‌های باستانی آن در شرق و گسترش آن به غرب و سرتاسر دنیا و تا محبوبیت جهانی آن در دنیای امروز. این دسر خنک و دلچسب، کام انسان‌ها را در سراسر جهان شیرین کرده و به عنوان یک خوراکی شادی آور که شادی و نشاط را برای تمام افراد به ارمغان می آورد شناخته شده‌است. کمپانی واردو با تعهد به کیفیت و اصالت، همواره در تلاش است تا با ارائه ی محصولاتی منحصر به فرد و با طعم و عطری متفاوت تر و خوشمزه تر از همیشه، لحظات شیرین و خاطره انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد. به شما پیشنهاد می کنیم حتما از صفحه محصولات ما دیدن کنید. ضمنا شما می‌توانید کاتالوگ محصولات ما را نیز مشاهده و دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *